Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS.  Powstał on z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia w 1988 r. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem corocznego święta stała się czerwona kokardka, której idea powstała w 1991r. Symbolizuje ona poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS, stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

 HIV i AIDS w Polsce – dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2016 r.
   – 20 756 – zakażonych ogółem
     w tym co najmniej 6 187 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
   – 3 408 zachorowań na AIDS
   – 1 348 chorych zmarło                                        

      Szacuje się, że w naszym kraju z wirusem HIV żyje  ok. 35 tys. osób. Przy czym przynajmniej połowa zakażonych nie zna swojego statusu serologicznego, czyli nie wie o swoim zakażeniu. Codziennie trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV. Każdego roku wykrywamy około 800 do 1000 nowych zakażeń.

                                                                                    (z danych Krajowego Centrum ds. AIDS)

 

      W roku 2013 na świecie z wirusem HIV żyło 35 mln osób, z czego 2,1 mln zakażeń miało miejsce w badanym roku. Raport UNAIDS z 2012 roku donosi, że na przestrzeni lat 2001-2012 odsetek nowych zakażeń u dzieci i dorosłych spadł o 33% (u samych dzieci – o 52%). Zgony z powodu AIDS osiągnęły poziom 1,5 mln w 2013 roku, a liczba zgonów spadła od szczytu epidemii w 2005 roku o 35%.

Łącznie od 1980 roku z powodu HiV/AIDS zmarło 39 mln osób spośród 78 mln zarażonych.

     W 2016 r. trwa kontynuacja kampanii edukacyjnej „Coś was łączy? Zrób test na HIV.”  Głównym celem kampanii jest umożliwienie bezpłatnego i anonimowego wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV jak największej liczbie osób.

Rocznie w Polsce wykonuje się około dwóch milionów testów. Ale to są wszystkie testy: od diagnostycznych poprzez te związane z krwiodawstwem. Statystycznie więc, około 5% osób w Polsce wykonało test w kierunku HIV. Problem polega na tym, że ludzie nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do własnej osoby i dlatego w ogóle nie myślą o wykonaniu takiego testu, ani o tym, żeby zapytać partnera seksualnego czy miał w przeszłości wielu partnerów i o jego ryzykowne zachowania. Chociaż są też pozytywne przypadki. Coraz więcej młodych osób rozpoczynając wspólne życie, robi test w kierunku HIV. Po to właśnie, żeby rozpocząć nowy związek z tzw. czystą kartą.

                                                                                             Z up. Państwowego Powiatowego

                                                                                             Inspektora Sanitarnego w Hajnówce

                                                                                             Nina Trendowska

 

plakat-cos-was-laczy-punkty-autobus

 

 

Font Resize
Contrast